Pulse Electronics Corporation PG0138.102NLT
PG0138.102NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0138.102NLT
Brief Description
FIXED IND 1UH 21A 3.6 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0138.102NLT.pdf
Availability of PG0138.102NLT
QUANTITY
PG0138.102NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0138.102NLT
Internal Part NumberEIS-PG0138.102NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0138NL
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating21A
Current - Saturation22.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.512" L x 0.504" W (13.00mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.193" (4.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0138.102NLT
Related LinksPG0138, PG0138.102NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0138.102NLT Details Description
Related parts for PG0138.102NLT
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
36+36 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SIGNAL RELAY 2 FORM C 6V datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
LOCKING KEY/PRESS COVER datasheet.pdf
NBC MOLDED PARTS datasheet.pdf
CONN SOCKET 36POS HOUSING 2.2MM datasheet.pdf