Pulse Electronics Corporation PG0434.181NLT
PG0434.181NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0434.181NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180NH 58A 0.5 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0434.181NLT.pdf
Availability of PG0434.181NLT
QUANTITY
PG0434.181NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0434.181NLT
Internal Part NumberEIS-PG0434.181NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0434NL
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance180nH
Tolerance±20%
Current Rating58A
Current - Saturation60A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.571" L x 0.512" W (14.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0434.181NLT
Related LinksPG0434, PG0434.181NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0434.181NLT Details Description
Related parts for PG0434.181NLT
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY MONITOR VOLT 0.2-60V ADJ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
TIMER SS MULTI ANLG 8P NPN UNIV datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf