Pulse Electronics Corporation PG0642.401NL
PG0642.401NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0642.401NL
Brief Description
IND, PWR, 2525 400NH,SMT NPB
Datasheet Download
PG0642.401NL.pdf
Availability of PG0642.401NL
QUANTITY
PG0642.401NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0642.401NL
Internal Part NumberEIS-PG0642.401NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
SeriesPG0642NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance400nH
Tolerance±20%
Current Rating20A
Current - Saturation32A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.3 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.311" L x 0.299" W (7.90mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0642.401NL
Related LinksPG0642, PG0642.401NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0642.401NL Details Description
Related parts for PG0642.401NL
RES SMD 124K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS DUAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 20K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 04POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 10POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
METRAL HDR NB 4RX1M SIG datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf