Pulse Electronics Corporation PG0642.681NL
PG0642.681NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0642.681NL
Brief Description
IND, PWR, 2525 680NH,SMT NPB
Datasheet Download
PG0642.681NL.pdf
Availability of PG0642.681NL
QUANTITY
PG0642.681NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0642.681NL
Internal Part NumberEIS-PG0642.681NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
SeriesPG0642NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance680nH
Tolerance±20%
Current Rating17.5A
Current - Saturation25A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.3 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.311" L x 0.299" W (7.90mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0642.681NL
Related LinksPG0642, PG0642.681NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0642.681NL Details Description
Related parts for PG0642.681NL
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MT PINS datasheet.pdf
JUMPER 12 CIRCUITS datasheet.pdf
TXRX MM SFP LC CONN BAIL DELATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PAC-CTLX-HE20-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 576MA 630 MOHM datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf