Pulse Electronics Corporation PG0702.401NLT
PG0702.401NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0702.401NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 400NH 38A 0.91 MOHM
Datasheet Download
PG0702.401NLT.pdf
Availability of PG0702.401NLT
QUANTITY
PG0702.401NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0702.401NLT
Internal Part NumberEIS-PG0702.401NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0702NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance400nH
Tolerance±20%
Current Rating38A
Current - Saturation43A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)0.91 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.425" L x 0.362" W (10.80mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0702.401NLT
Related LinksPG0702, PG0702.401NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0702.401NLT Details Description
Related parts for PG0702.401NLT
RES SMD 910 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN PIN 26-30AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A SC63 datasheet.pdf
CONN CIRCUIT PLUG FOR W-T-B datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO263 datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 90W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT datasheet.pdf