Pulse Electronics Corporation PG0702.601NL
PG0702.601NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0702.601NL
Brief Description
IND, PWR, 4040, 600NH, 30A NPB
Datasheet Download
PG0702.601NL.pdf
Availability of PG0702.601NL
QUANTITY
PG0702.601NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0702.601NL
Internal Part NumberEIS-PG0702.601NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package255
SeriesPG0702NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance600nH
Tolerance±20%
Current Rating38A
Current - Saturation25.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.91 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.425" L x 0.362" W (10.80mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0702.601NL
Related LinksPG0702, PG0702.601NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0702.601NL Details Description
Related parts for PG0702.601NL
FAN BLOWER 75.7X30MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 40MHZ 8WSON datasheet.pdf
TAPE PROTECT POLUTHYLENE 6"X300' datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 5.2A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 5.69K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf