| Internal Part Number | EIS-PG0871.222NL | |
| Standard Package | 125 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | PG0871NL | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 2.2µH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 9.5A | |
| Current - Saturation | 10.5A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 7.6 mOhm | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.291" W (7.60mm x 7.40mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.252" (6.40mm) | |