Pulse Electronics Corporation PG0936.253NLT
PG0936.253NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0936.253NLT
Brief Description
FIXED IND 25UH 7A 19.4 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0936.253NLT.pdf
Availability of PG0936.253NLT
QUANTITY
PG0936.253NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0936.253NLT
Internal Part NumberEIS-PG0936.253NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0936NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance25µH
Tolerance±20%
Current Rating7A
Current - Saturation9.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)19.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.689" L x 0.657" W (17.50mm x 16.70mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0936.253NLT
Related LinksPG0936, PG0936.253NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0936.253NLT Details Description
Related parts for PG0936.253NLT
CONN HEADER LOPROFILE 59POS .100 datasheet.pdf
CABLE MCX/MCX 18" RG-316 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/REF 24-SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf