NMB Technologies Corp. PG20L-020-XXXX
PG20L-020-XXXX picture photo
Mfg. Part Number
PG20L-020-XXXX
Manufacturer
Product Category
Stepper Motors
Brief Description
CUSTOM MOTOR 3VDC BI-POLAR ONLY
Datasheet Download
PG20L-020-XXXX.pdf
Availability of PG20L-020-XXXX
QUANTITY
PG20L-020-XXXX Order Process
Ship out your order
Specifications of PG20L-020-XXXX
Internal Part NumberEIS-PG20L-020-XXXX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesStepper Motor Engineering
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyStepper Motors
SeriesPG20L
TypeGeared
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated12VDC
Steps per Revolution-
Step Angle-
Torque - Holding (oz-in / mNm)-
Diameter - Body0.787" (20.00mm)
Diameter - Shaft0.157" (4.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.393" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing0.984" (25.00mm)
Length - Lead Wire-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG20L-020-XXXX
Related LinksPG20L-0, PG20L-020-XXXX Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
PG20L-020-XXXX Details Description
Related parts for PG20L-020-XXXX
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FERRITE CHIP 30OHM 25% 0603 SMT datasheet.pdf
SURGE SUPP 145V BIDIR 3-SL datasheet.pdf