TDK-Lambda Americas, Inc. PH150S280-5
PH150S280-5 picture photo
Mfg. Part Number
PH150S280-5
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC 5V 150W 30A
Datasheet Download
PH150S280-5.pdf
Availability of PH150S280-5
QUANTITY
PH150S280-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PH150S280-5
Internal Part NumberEIS-PH150S280-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPH-S
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension3.85" L x 1.61" W x 0.50" H (86.0mm x 41.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max150W