TDK-Lambda Americas, Inc. PH150S48-12
PH150S48-12 picture photo
Mfg. Part Number
PH150S48-12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC 12V 150W 12.5A
Datasheet Download
PH150S48-12.pdf
Availability of PH150S48-12
QUANTITY
PH150S48-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PH150S48-12
Internal Part NumberEIS-PH150S48-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPH-S
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension3.85" L x 1.61" W x 0.50" H (86.0mm x 41.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PH150S48-12
Related LinksPH150, PH150S48-12 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PH150S48-12 Details Description
Related parts for PH150S48-12
JUMPER-H1507TR/A3048B/H1505TR 6" datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf