TDK-Lambda Americas, Inc. PH75A2805
PH75A2805 picture photo
Mfg. Part Number
PH75A2805
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 75W
Datasheet Download
PH75A2805.pdf
Availability of PH75A2805
QUANTITY
PH75A2805 Order Process
Ship out your order
Specifications of PH75A2805
Internal Part NumberEIS-PH75A2805
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPH-A280
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.46" W x 0.50" H (58.3mm x 37.2mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PH75A2805
Related LinksPH75, PH75A2805 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PH75A2805 Details Description
Related parts for PH75A2805
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 2GHZ 32MLF datasheet.pdf
TFLEX HR6120 9X9" datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 630V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf