Eaton (formerly Cooper Bussmann) PHB-5R0H255-R
PHB-5R0H255-R picture photo
Mfg. Part Number
PHB-5R0H255-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 2.5F -10% +30% 5V T/H
Datasheet Download
PHB-5R0H255-R.pdf
Availability of PHB-5R0H255-R
QUANTITY
PHB-5R0H255-R Order Process
Ship out your order
Specifications of PHB-5R0H255-R
Internal Part NumberEIS-PHB-5R0H255-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
PCN Design/SpecificationPA,PB,PHB,PHV,PM Series UV Epoxy 01/May/2014
PA,PB,PHB,PHV,PM Series 01/May/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® PHB
PackagingBulk
Capacitance2.5F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated5V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can, Horizontal
Lead Spacing0.209" (5.30mm)
Size / Dimension0.906" L x 0.839" W (23.00mm x 21.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHB-5R0H255-R
Related LinksPHB-5R, PHB-5R0H255-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PHB-5R0H255-R Details Description
Related parts for PHB-5R0H255-R
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SOCKET SET W/HNDL 6PNT 1/4" 13PC datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 10-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC FLYBK datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 5% 440VAC5 datasheet.pdf