NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PHD37N06LT,118
PHD37N06LT,118 picture photo
Mfg. Part Number
PHD37N06LT,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 37A DPAK
Datasheet Download
PHD37N06LT,118.pdf
Availability of PHD37N06LT,118
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PHD37N06LT,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHD37N06LT,118
Internal Part NumberEIS-PHD37N06LT,118
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C37A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs32 mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs22.5nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1400pF @ 25V
Power - Max100W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHD37N06LT,118
PHD37N06LT,118 Details Description
Related parts for PHD37N06LT,118
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
REG 3.3/1.8V 6A+6A 5VIN VERT datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf