FFF PHEC60P-R210LF
PHEC60P-R210LF picture photo
Mfg. Part Number
PHEC60P-R210LF
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
PHEC60P-R210LF PHEC60P-R210LF
Datasheet Download
PHEC60P-R210LF.pdf
Availability of PHEC60P-R210LF
QUANTITY
PHEC60P-R210LF Order Process
Ship out your order
Specifications of PHEC60P-R210LF
Internal Part NumberEIS-PHEC60P-R210LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPHEC Series 03/Sept/2010
Standard Package660
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesPHEC
Connector StyleCenter Strip Contacts
Connector TypePlug
Number of Positions60
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Flange Feature-
Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHEC60P-R210LF
Related LinksPHEC60P, PHEC60P-R210LF Datasheet, FFF Distributor
PHEC60P-R210LF Details Description
Related parts for PHEC60P-R210LF
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC PWR SWITCH HI SIDE 4-TMLF datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLACK 8.66"LX5.51"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
RES 634 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE 2 HOLE 60NH K1 datasheet.pdf