Vishay Thin Film PHP00603E1062BBT1
PHP00603E1062BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1062BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.6K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1062BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1062BBT1
QUANTITY
PHP00603E1062BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1062BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1062BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1062BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1062BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1062BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1062BBT1
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
EVAL KIT MAX2676 datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M20 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf