Vishay Thin Film PHP00603E1090BBT1
PHP00603E1090BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1090BBT1
Brief Description
RES SMD 109 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1090BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1090BBT1
QUANTITY
PHP00603E1090BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1090BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1090BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)109
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1090BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1090BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1090BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1090BBT1
RES SMD 160KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
IC QUAD DIFF RCVR 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
THUMBWHEEL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P 3POS NONSHORT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 230MA 2.4 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf