Vishay Thin Film PHP00603E1111BST1
PHP00603E1111BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1111BST1
Brief Description
RES SMD 1.11K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1111BST1.pdf
Availability of PHP00603E1111BST1
QUANTITY
PHP00603E1111BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1111BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1111BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1111BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1111BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1111BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1111BST1
CAP CER 6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT353 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf