Vishay Thin Film PHP00603E1181BBT1
PHP00603E1181BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1181BBT1
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1181BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1181BBT1
QUANTITY
PHP00603E1181BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1181BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1181BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1181BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1181BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1181BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1181BBT1
MINITEK UNSHROUDED HDR S-TRAIGHT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 11A TO262 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4.69A 18 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 815MA 220 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
LENS 80CRI 3500K 1.3" DOME 0.8"H datasheet.pdf