Vishay Thin Film PHP00603E1182BBT1
PHP00603E1182BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1182BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1182BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1182BBT1
QUANTITY
PHP00603E1182BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1182BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1182BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1182BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1182BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1182BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1182BBT1
RES SMD 10.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100" SGL SMD RA datasheet.pdf
CABLE PLUG IP68 USB A-B 5M datasheet.pdf
IC 4-PLL VCXO CLK SYNTH 24-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.04A 330 MOHM datasheet.pdf