Vishay Thin Film PHP00603E1201BBT1
PHP00603E1201BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1201BBT1
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1201BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1201BBT1
QUANTITY
PHP00603E1201BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1201BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1201BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1201BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1201BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1201BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1201BBT1
D-SUB CABLE - MMM25K/MC26G/X datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 170MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY ADJ DUAL SW 32SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ELECTIRCAL IDC DOUBLE RUN OR TAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
ZAHNEINLEGETEIL HAR-BUS HM DE (8 datasheet.pdf
4P, RAST 5 TAB HEADER, THV datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf