Vishay Thin Film PHP00603E13R3BBT1
PHP00603E13R3BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E13R3BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E13R3BBT1.pdf
Availability of PHP00603E13R3BBT1
QUANTITY
PHP00603E13R3BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E13R3BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E13R3BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E13R3BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E13R3BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E13R3BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E13R3BBT1
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LAMP INCAND S-8 BAYONET 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 36" WIRE datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 55MM datasheet.pdf
CHISEL 30 1.20MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf