Vishay Thin Film PHP00603E1541BST1
PHP00603E1541BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1541BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1541BST1.pdf
Availability of PHP00603E1541BST1
QUANTITY
PHP00603E1541BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1541BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1541BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1541BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1541BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1541BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1541BST1
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC TV TUNER 24-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 800 OHM 1A SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X7S 1210 datasheet.pdf