Vishay Thin Film PHP00603E1651BBT1
PHP00603E1651BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1651BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1651BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1651BBT1
QUANTITY
PHP00603E1651BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1651BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1651BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1651BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1651BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1651BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1651BBT1
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
9+9 WAY M V 4.5MM TAIL W/JS datasheet.pdf