Vishay Thin Film PHP00603E1672BBT1
PHP00603E1672BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1672BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.7K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1672BBT1.pdf
Availability of PHP00603E1672BBT1
QUANTITY
PHP00603E1672BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1672BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1672BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1672BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1672BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1672BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E1672BBT1
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-025" .841" datasheet.pdf
IC ADC 10BIT LC2MOS 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONNECTOR LATCH LOCKING CLIP datasheet.pdf
UP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CABLE 50COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf