Vishay Thin Film PHP00603E1821BST1
PHP00603E1821BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1821BST1
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1821BST1.pdf
Availability of PHP00603E1821BST1
QUANTITY
PHP00603E1821BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1821BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1821BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1821BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1821BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1821BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1821BST1
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT DESIGN ACCELERATOR ADAPTER datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CONVERTER BUCK 3A ADJ 70LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
SENSOR THERMISTOR PTC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf