Vishay Thin Film PHP00603E1960BST1
PHP00603E1960BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1960BST1
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1960BST1.pdf
Availability of PHP00603E1960BST1
QUANTITY
PHP00603E1960BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1960BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1960BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1960BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1960BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1960BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1960BST1
CONN HEADER 2MM DUAL STR 42POS datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
7P MT TAND BU GEH datasheet.pdf
CAMERA EXTENSION CABLE 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
THERMAL TAPE FOR 14.5MM BOARD datasheet.pdf