Vishay Thin Film PHP00603E2031BST1
PHP00603E2031BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E2031BST1
Brief Description
RES SMD 2.03K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E2031BST1.pdf
Availability of PHP00603E2031BST1
QUANTITY
PHP00603E2031BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E2031BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E2031BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E2031BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E2031BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E2031BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E2031BST1
CONN HEADR BRKWAY .100 08POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 459V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 2.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 12 LMR-100 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf