Vishay Thin Film PHP00603E2082BBT1
PHP00603E2082BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E2082BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20.8K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E2082BBT1.pdf
Availability of PHP00603E2082BBT1
QUANTITY
PHP00603E2082BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E2082BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E2082BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E2082BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E2082BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E2082BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E2082BBT1
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.2A 268 MOHM SMD datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 1CH 3-XQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323 datasheet.pdf