Vishay Thin Film PHP00603E21R0BST1
PHP00603E21R0BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E21R0BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E21R0BST1.pdf
Availability of PHP00603E21R0BST1
QUANTITY
PHP00603E21R0BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E21R0BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E21R0BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E21R0BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E21R0BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E21R0BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E21R0BST1
FUSE GLASS 8A 125VAC 2AG datasheet.pdf
INDUCTOR/XFRMR 81.0UH MULTIWIND datasheet.pdf
HEADER OPEN TURRETT .600 42POS datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 5 PSI datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 108MHZ 24TBGA datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 2.40MM datasheet.pdf