Vishay Thin Film PHP00603E2290BST1
PHP00603E2290BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E2290BST1
Brief Description
RES SMD 229 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E2290BST1.pdf
Availability of PHP00603E2290BST1
QUANTITY
PHP00603E2290BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E2290BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E2290BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)229
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E2290BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E2290BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E2290BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E2290BST1
CONN PLUG 21POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 86POS .156 GRN datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED ASMT-JX3X NEU WHT 4000K 6SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD80 datasheet.pdf