Vishay Thin Film PHP00603E2771BBT1
PHP00603E2771BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E2771BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.77K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E2771BBT1.pdf
Availability of PHP00603E2771BBT1
QUANTITY
PHP00603E2771BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E2771BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E2771BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.77k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E2771BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E2771BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E2771BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E2771BBT1
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.8A 90 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
LED ARRAY 1.78X5MM 700NM HRD WHT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
FLACHSTECKER1,6X0,6 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 16.64MM datasheet.pdf