Vishay Thin Film PHP00603E28R0BBT1
PHP00603E28R0BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E28R0BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E28R0BBT1.pdf
Availability of PHP00603E28R0BBT1
QUANTITY
PHP00603E28R0BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E28R0BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E28R0BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E28R0BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E28R0BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E28R0BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E28R0BBT1
RES 82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CGRID SL CRP HSG SR NP 8POS datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND BLACK 25' datasheet.pdf
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf