Vishay Thin Film PHP00603E2980BST1
PHP00603E2980BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E2980BST1
Brief Description
RES SMD 298 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E2980BST1.pdf
Availability of PHP00603E2980BST1
QUANTITY
PHP00603E2980BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E2980BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E2980BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)298
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E2980BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E2980BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E2980BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E2980BST1
IC BUFF DVR 16BIT LOW V 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 8POS DL VERT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 16.2A 9 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 80G STANDARD 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7S 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM IP57 24VDC datasheet.pdf