Vishay Thin Film PHP00603E3571BST1
PHP00603E3571BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E3571BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E3571BST1.pdf
Availability of PHP00603E3571BST1
QUANTITY
PHP00603E3571BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E3571BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E3571BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E3571BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E3571BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E3571BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E3571BST1
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 47POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC VIDEO QUAD/MUX CTRLR 4CH datasheet.pdf
GDT 150V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE 9-POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-SOJ datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7S 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf