Vishay Thin Film PHP00603E3881BBT1
PHP00603E3881BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E3881BBT1
Brief Description
RES SMD 3.88K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E3881BBT1.pdf
Availability of PHP00603E3881BBT1
QUANTITY
PHP00603E3881BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E3881BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E3881BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.88k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E3881BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E3881BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E3881BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E3881BBT1
TRIMMER 2K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG PATCH 60" BLK datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ3 1.97" datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA Backlight, Lighting 24-HTSSOP datasheet.pdf
RES 427 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN M8 MALE 8POS datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf