Vishay Thin Film PHP00603E4271BST1
PHP00603E4271BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E4271BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.27K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E4271BST1.pdf
Availability of PHP00603E4271BST1
QUANTITY
PHP00603E4271BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E4271BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E4271BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.27k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E4271BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E4271BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E4271BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E4271BST1
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A WAFER datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 10POS W/PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 634 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN FPC 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf