Vishay Thin Film PHP00603E4871BBT1
PHP00603E4871BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E4871BBT1
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E4871BBT1.pdf
Availability of PHP00603E4871BBT1
QUANTITY
PHP00603E4871BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E4871BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E4871BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E4871BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E4871BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E4871BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E4871BBT1
CONN HEADER 22POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 50PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 30.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf