Vishay Thin Film PHP00603E4930BBT1
PHP00603E4930BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E4930BBT1
Brief Description
RES SMD 493 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E4930BBT1.pdf
Availability of PHP00603E4930BBT1
QUANTITY
PHP00603E4930BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E4930BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E4930BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)493
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E4930BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E4930BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E4930BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E4930BBT1
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 6.7A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 6 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
TVS07RF-17-99S W/ PC CON datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf