Vishay Thin Film PHP00603E4930BST1
PHP00603E4930BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E4930BST1
Brief Description
RES SMD 493 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E4930BST1.pdf
Availability of PHP00603E4930BST1
QUANTITY
PHP00603E4930BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E4930BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E4930BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)493
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E4930BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E4930BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E4930BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E4930BST1
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
PATCHCORD DUAL 3COND BLACK 8FT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 48POS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SITE LICENSE MEDIAN FILTER ECP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf