Vishay Thin Film PHP00603E4931BBT1
PHP00603E4931BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E4931BBT1
Brief Description
RES SMD 4.93K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E4931BBT1.pdf
Availability of PHP00603E4931BBT1
QUANTITY
PHP00603E4931BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E4931BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E4931BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.93k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E4931BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E4931BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E4931BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E4931BBT1
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS .100 26-30 TIN datasheet.pdf
RES 800 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SHIFT REG P-IN/P-OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
SURGE SUPPRESSR 6OUT 15'CORD BLK datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf