Vishay Thin Film PHP00603E4931BBT1
PHP00603E4931BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E4931BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.93K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E4931BBT1.pdf
Availability of PHP00603E4931BBT1
QUANTITY
PHP00603E4931BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E4931BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E4931BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.93k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E4931BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E4931BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E4931BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E4931BBT1
IC REG LDO 1.2V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 24POS datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD MEMS MIC INMP522 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC DRAM 576MBIT 400MHZ 144BGA datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf