Vishay Thin Film PHP00603E50R5BST1
PHP00603E50R5BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E50R5BST1
Brief Description
RES SMD 50.5 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E50R5BST1.pdf
Availability of PHP00603E50R5BST1
QUANTITY
PHP00603E50R5BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E50R5BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E50R5BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E50R5BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E50R5BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E50R5BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E50R5BST1
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT 4CH 20-SSOP datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES 470K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf