Vishay Thin Film PHP00603E5360BST1
PHP00603E5360BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E5360BST1
Brief Description
RES SMD 536 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E5360BST1.pdf
Availability of PHP00603E5360BST1
QUANTITY
PHP00603E5360BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E5360BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E5360BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E5360BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E5360BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E5360BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E5360BST1
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SSR IP00 10A/480VAC DC INPUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 2W SMBJ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf