Vishay Thin Film PHP00603E5560BST1
PHP00603E5560BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E5560BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 556 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E5560BST1.pdf
Availability of PHP00603E5560BST1
QUANTITY
PHP00603E5560BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E5560BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E5560BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)556
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E5560BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E5560BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E5560BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E5560BST1
IC DIFF VIDEO AMPLIFIER 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.5MM datasheet.pdf
IC Z8500 SCC 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.01M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf