Vishay Thin Film PHP00603E5971BST1
PHP00603E5971BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E5971BST1
Brief Description
RES SMD 5.97K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E5971BST1.pdf
Availability of PHP00603E5971BST1
QUANTITY
PHP00603E5971BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E5971BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E5971BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E5971BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E5971BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E5971BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E5971BST1
IC SWITCH SPST 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 25V SCREW datasheet.pdf
RES 129.3658 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V DO213AB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 175W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA JACK TO BNC JACK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf