Vishay Thin Film PHP00603E6040BBT1
PHP00603E6040BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E6040BBT1
Brief Description
RES SMD 604 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E6040BBT1.pdf
Availability of PHP00603E6040BBT1
QUANTITY
PHP00603E6040BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E6040BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E6040BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E6040BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E6040BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E6040BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E6040BBT1
IC OPAMP GP 8MHZ 8DIP datasheet.pdf
BATTERY LITH 6V CR-P2 RETAIL PKG datasheet.pdf
MODULE SKT MPLAB PM3 44MQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2FLUID+6LV SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MINI COAX PCRAIGHT 8PAK8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
ANT 2.4GHZ DIPOLE 10MM CABLE datasheet.pdf