Vishay Thin Film PHP00603E6121BBT1
PHP00603E6121BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E6121BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.12K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E6121BBT1.pdf
Availability of PHP00603E6121BBT1
QUANTITY
PHP00603E6121BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E6121BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E6121BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E6121BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E6121BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E6121BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E6121BBT1
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.8KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA TSOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER ARM LEVER SPDT 15A datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B 48TQFP datasheet.pdf
DELCON 12VDCIN/240VAC 3.0AOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf