Vishay Thin Film PHP00603E83R5BBT1
PHP00603E83R5BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E83R5BBT1
Brief Description
RES SMD 83.5 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E83R5BBT1.pdf
Availability of PHP00603E83R5BBT1
QUANTITY
PHP00603E83R5BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E83R5BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E83R5BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)83.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E83R5BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E83R5BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E83R5BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E83R5BBT1
IC REG BOOST CUK INV ADJ 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH ACTUATOR datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2.54MM datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 85MM RND 23MM HT datasheet.pdf