Vishay Thin Film PHP00603E8660BBT1
PHP00603E8660BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E8660BBT1
Brief Description
RES SMD 866 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E8660BBT1.pdf
Availability of PHP00603E8660BBT1
QUANTITY
PHP00603E8660BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E8660BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E8660BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E8660BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E8660BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E8660BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E8660BBT1
FIXED IND 10NH 300MA 260 MOHM datasheet.pdf
IC QUAD 2TO1 SEL/MUX 3ST 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DSP 783FCPBGA datasheet.pdf
RES 21.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
12 MODII HDR SRST B/A .100CL datasheet.pdf
5 16" SNAP MTG datasheet.pdf